Byt s industriálním nádechem

Když mladý pár koupil tento byt, bylo jasné, že je čeká kompletní rekonstrukce. Byt byl ve vybydleném stavu a ani dispozičně novým majitelům nevyhovoval. Původní řešení bytu 2+1 bylo nutné předělat na 3kk kvůli budoucímu dětskému pokoji. Oslovili proto designérku Hanu Vláčnou a pustili se společně do rekonstrukce.

Hlavní dispoziční změnou bylo sloučení kuchyně a obývacího prostoru do jedné místnosti, která není příliš veliká, a tak se musel šetřit každý centimetr, aby se zachovala zdravá ergonomie místnosti.

Největším překvapením při hrubých stavebních prací bylo odhalení větracího potrubí v podobě 15 trubek, které prochází celým domem a bylo nutné je zachovat. To výrazně zkomplikovalo realizovat návrh nové dispozice a návrh se musel rychle předělat.

Majitelé bytu si přáli zachovat oddělenou toaletu a místo vany sprchový kout. V koupelně tak vznikl velkorysý sprchový kout přes celou šířku místnosti a zároveň dostatečně velká úložná skříňka na míru pod designovým umyvadlem. Místo klasických obkladů a dlažby byla použita i z důvodu úspory dalších centimetrů pryskyřicová stěrka s povrchovou úpravou do mokrých prostor.

Pračka a sušička byla umístěna do vzniklého výklenku na chodbě do vestavné skříně, takže nijak neruší estetiku celého bytu a zároveň poskytuje úložný prostor na čistící prostředky a další nezbytnosti.

Při vstupu do bytu se využil další výklenek na velkou šatní skříň, kam se schoval botník, šatní tyč, ale i vysavač nebo žehlicí prkno. Protější zeď zdobí praktické designové háčky a fotografie z cest majitelů bytu. Nechybí ani stolička k sezení a krásné velké zrcadlo, které zároveň pomáhá prosvětlit celý prostor. V celém bytě není téměř bílá stěna a chodba není výjimkou, malba je zvolena v pastelově šedomodré barvě.

Dominantou ložnice je kromě čalouněné postele také výrazná tapeta, které se podřídila i výmalba zbylých stěn. Dveře byly posunuty tak, aby mohla vzniknout velká vestavná skříň, která je největším úložným prostorem v celém bytě. V místnosti chybí hlavní centrální osvětlení, protože záměrem bylo nechat vyniknout dvě závěsné lampy u postele. Osvětlení ještě doplňují bodovky před skříní.

Majitelé tíhnou k modernímu, ale i industriálnímu stylu, což se promítlo v použití barev a materiálů v celém bytě. Nechybí tmavé barvy, podlaha s výraznou strukturou dřeva nebo třeba kovové doplňky v podobě světel, podnože k jídelnímu stolu a také na míru dělané různě veliké kovové regály sloužící jako knihovna u televize. Kuchyň s obývacím pokojem také propojuje krásná tmavá stěrka. Pozornost jistě upoutají i obrovské hodiny nad pohovkou, které si majitelé přáli.


Původní stav: